Jeżeli trafiłeś na poniższy artykuł to najprawdopodobniej posiadasz stronę internetową i zastanawiasz się co mógłbyś zrobić, aby wyświetlała się wyżej w wynikach wyszukiwania Google na dane frazy kluczowe. Droga do najwyższych pozycji jest czasochłonna, wymaga wiele pracy i wiedzy specjalistycznej z zakresu SEO. Chcąc znaleźć się w „topach” powinieneś rozważyć zlecenie audytu SEO wybranemu specjaliście, który będzie w stanie poprowadzić Cię przez cały proces pozycjonowania. Jednak zanim podejmiesz decyzję o współpracy, możesz na własną rękę rozpocząć pracę nad pozycją Twojej strony www. Istnieje wiele elementów, które mają wpływ na wyniki wyszukiwania Google. Pokażemy te z nich, które można w łatwy sposób zoptymalizować, dzięki czemu wykonasz pierwszy krok w drodze na googlowy Mount Everest.

 

Jak pooprawić pozycję strony www w Google

 

Strona przyjazna użytkownikom oraz robotom

Podstawowym zadaniem wyszukiwarki internetowej Google jest serwowanie użytkownikom takich wyników wyszukiwania, które w pełni zaspokoją ich potrzeby. Dlatego też zanim zaczniesz pracować nad merytoryczno-tekstową warstwę serwisu  powinieneś przystosować ją wizualnie. Zastanów się nad rozmieszczeniem konkretnych informacji na stronie. Te najważniejsze dla Ciebie produkty, elementy oferty lub artykuły poradnikowe powinny się wyróżniać na tle innych wiadomości, jakie chcesz przekazać użytkownikowi. Zrób wszystko, by osoba odwiedzająca stronę czuła się na niej swobodnie. Nawigacja menu musi być prosta, a złożenie zamówienia, płatność czy wybór dostawy powinno odbywać się w jednym miejscu.

Dobór słów kluczowych i optymalizacja strony

Zanim zaczniesz optymalizację strony zastanów się, jakie słowa kluczowa będą dla Ciebie istotne i dlaczego? Czy profil działalności w pełni zawiera się we frazach, na które się decydujesz? Czy może lista powinna być bardziej rozbudowana? Co sam byś wpisał w Google szukając usługi czy produktu podobnego do Twojego? Stworzona przez Ciebie lista będzie podstawą, wokół której zostaną stworzone wszystkie treści na stronie.

Pamiętaj też, by każda podstrona posiadała uzupełnione „Meta Title” oraz „Meta Description”. Są to znaczniki odpowiadające za to, jak strona będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania. „Meta Title” odpowiada za tytuł, natomiast „Meta Descritpion” za opis tego, co możemy znaleźć na danej podstronie.

Zobaczenie Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania na daną frazę kluczową, jest pierwszym kontaktem użytkownika z nią, dlatego warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie. W ponad 300 znakach możesz opisać specyfikę danej zakładki czy produktu, jednocześnie zachęcając użytkownika do zapoznania się z jej pełną wersją.

Optymalizując stronę zwróć uwagę na konstrukcję adresów URL. Powinny być jak najprostsze i nie zawierać znaków specjalnych. Oznacza to, że każdy link powinien być skonfigurowany w taki sposób, by bez problemu można było go podać komuś podczas rozmowy telefonicznej, np. domena.pl/link-ktory-jest-przyjazny-uzytkownikom zamiast domena.pl/link-kt%ry-jest-przyjazny-u%ytkownikom. Wszyscy posiadacze strony www na Wordpresie mogą nie zawracać sobie tym głowy, system automatycznie ustawia przyjazne dla użytkownika adresy URL.

Właściwa struktura tekstu

Treść to jedna z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać pracując nad poprawą pozycji strony w Google. Tworząc je w atrakcyjny i angażujący sposób, zachęcasz użytkownika do pozostania dłużej na Twojej stronie www, co z kolei ma wpływ na jej pozycję. Jeżeli nie chcesz opisywać swoich produktów w wielu słowach, możesz do tego wykorzystać zakładkę blogową (tu możesz przeczytać jak napisać dobry tekst na bloga?). Poniżej przedstawiamy elementy, o których powinieneś pamiętać tworząc nową treść lub optymalizując tą, którą już masz na stronie.

Pamiętaj o tym, by tekst:

  • był unikalny – nie kopiuj całych treści z innych stron, ani nawet fragmentów. Może to spowodować „duplicat content”, co przełoży się na spadek pozycji strony lub całkowite usunięcie jej z wyników wyszukiwania;

  • był poprawny i użyteczny – pamiętaj o zachowaniu zasad poprawnej polszczyzny i staraj się zawrzeć w tekście tylko niezbędne dla czytelnika/użytkownika informacje. Nie uogólniaj i nie pisz dla samego pisania. Tekst krótki, ale wartościowy może sprzedać szybciej niż „lanie wody” i rzucanie frazesami;

  • był odpowiednio nasycony słowami kluczowymi – skup się na wplataniu w tekst słów kluczowych, na których Ci zależy. Rób to wszystko z umiarem i zachowaj odpowiednie proporcję, na 1000 znaków wybrana fraza powinna pojawiać się 2-3 razy. Nie musi zaczynać zdań czy akapitów, ani występować w każdym śródtytule. Powinna występować naturalnie, może być w odmienionej formie;

  • zawierał znaczniki H2, H3, H4 w śródtytułach – każdy ze znaczników będzie odpowiednim wprowadzeniem i informacją – zarówno dla czytelnika, jak i robota Google. Przykładem jest śródtytuł „jak system informatyczny wpływa na działanie firmy” lub „Jak wybrać komis samochodowy w Katowicach”- pogrubiona czcionka wskazuje słowa kluczowe;

  • zapraszał do działania – mowa o popularnym „Call To Action (CTA)” . Interakcja z czytelnikiem sprawi, że zwiększą się szanse na skorzystanie z oferty lub zamówienie produktu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie aktywnych odnośników z numerem telefonu lub mailem.

Tworząc opisy produktów/usług lub artykuły na bloga warto łączyć je ze sobą za pomocą linkowania wewnętrznego. Takie powiązania również mają pozytywny wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce.

 

Responsywność strony

Strony, które nie są responsywne tracą w oczach użytkowników oraz samej wyszukiwarki. Co oznacza responsywność? To popularne RWD (Responsive web design), dzięki której witryna internetowa dopasowana jest do tabletów oraz smartphonów. Mówiąc wprost można z niej korzystać na komputerze stacjonarnym, laptopie oraz urządzeniach mobilnych, a strona będzie tak samo czytelna.

Coraz więcej stron decyduje się również na AMP (Accelerated Mobile Page), czyli przyśpieszone strony mobilne. Przy pomocy wtyczki lub odpowiednich prac programistycznych strona otwiera się bardzo szybko, nawet gdy użytkownik korzysta z pasma danych o mniejszej przepustowości. Strony stosujące AMP są wyróżnione w wyszukiwarce charakterystycznym znak błyskawicy przy „meta description”. Jest ona widoczna przy wyszukiwaniu na urządzeniach mobilnych.

Potrzeba czasu

Pamiętaj o tym, że efekty wprowadzonych zmiany nie będą widoczne od razu. Potrzeba trochę czasu, by zostały one zaindeksowane i zaczęły wyświetlać się w wyszukiwarce. Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na pytanie dotyczące szybkości indeksacji. Efekty mogą być widoczne po kilku godzinach, a nawet po kliku tygodniach. Pozycjonowanie (SEO) jest procesem czasochłonnym, dlatego decydując się na nie należy rozplanować je w czasie i cierpliwie czekać na poprawę pozycji, nieustannie nad nią pracując.