Co to jest lead generation?
Zasadniczym celem pozyskiwania leadów jest konwersja zainteresowania konsumentów na konkretne usługi lub produkty. Wykorzystuje się do tego rozmowy telefoniczne, eventy oraz sugestywne komunikaty. Lead generation to proces kompatybilny z zarządzaniem, a jego efektywność zależy w dużym stopniu od znajomości grupy docelowej.
Czym jest lead generation?
Lead generation, czyli zdobywanie leadów polega na pozyskiwaniu danych kontaktowych potencjalnych klientów. Co istotne, takie działania zwykle kieruje się do grupy, która może być najbardziej zainteresowana danym produktem lub usługą. Przykładowo, firmie sprzedającej kosmetyki będzie zależało na pozyskaniu danych osób, które interesują się branżą beauty.
Pierwszy etap lead generation polega zatem na dotarciu do takich osób ze swoją ofertą, czyli na przyciągnięciu ich uwagi. W dalszej kolejności działania skupiają się na pozyskaniu danych. Ostatni krok to umiejętne wykorzystanie kontaktów, na przykład poprzez prowadzenie e-mail marketingu.
Generowanie leadów to zatem kilkuetapowy proces. Zgodnie z definicją powinny charakteryzować go takie cechy jak:
- skalowalność,
- półautomatyczność,
- podleganie automatyzacji.
Umiejętnie prowadzone działania marketingowe w ramach lead generation powinny uwzględniać trzy powyższe aspekty.
Czym jest sam lead?
Generowanie leadów to pozyskiwanie kontaktów. Warto jednak przyjrzeć się definicji samego leadu. Może być to osoba lub grupa osób (na przykład firma), która wykazała wstępne zainteresowanie danym produktem lub usługą. Takie osoby można nazwać potencjalnymi klientami, czyli tymi, którzy odczuwają konkretną potrzebę zakupową.
Zadaniem specjalistów w dziedzinie marketingu jest zatem wykorzystanie potencjału, jaki daje taka grupa odbiorców. Jeśli użytkownik zapisał się do newslettera lub zostawił swoje dane kontaktowe, to oznacza, że jest zainteresowany tym, co oferuje dana firma. Nie warto tego lekceważyć, ponieważ takie zachowanie daje bardzo dużą szansę na wygenerowanie konwersji.
Podsumowując, leadem nie jest każdy internauta, który odwiedzi Twoją stronę. Jest to osoba, która wykazała zainteresowanie Twoją ofertą i wykonała w związku z tym określoną czynność.
Lead generation – jak z niego korzystać?
Coraz częściej firmy zwracają uwagę na to, jakich klientów pozyskują. Skuteczny przekaz reklamowy powinien zatem docierać nie tylko do szerokiego grona odbiorców, ale przede wszystkim do konsumentów gotowych na zakup towaru lub skorzystanie z konkretnej usługi.
Lead generation możliwe jest również dzięki stronom, których jedynym celem jest pozyskanie adresu e-mailowego użytkownika odwiedzającego daną witrynę. Metoda znalazła swoje zastosowanie w content marketingu oraz działaniach influencerów.
Pozyskiwanie leadów łączone jest zazwyczaj ze strategią zarządzania, konieczną do przekonwertowania ich przez lejek sprzedażowy. Sam proces opiera się na wykorzystaniu mediów społecznościowych, SEO marketingu oraz modelu PPC.
Jak pozyskiwać lead?
Lead generation może przybierać wiele różnych form. Są to wszystkie elementy strony www oraz działania podejmowane przez jej właściciela, które mają na celu skłonienie użytkownika do wykonania określonej czynności.
Może być to na przykład:
- przycisk call to action, który zachęca do przejścia na daną stronę,
- formularz kontaktowy,
- newsletter,
- post w mediach społecznościowych, zachęcający do odwiedzenia danej strony.
Wszystkie te działania mają zachęcić użytkownika do pozostawienia swoich danych kontaktowych, które można umieścić w bazie marketingowej lub do wykonania bardziej bezpośredniego działania, na przykład przejścia na landing page z ofertą produktu.
Dlaczego lead generation się opłaca?
Takie działania są korzystne przede wszystkim dlatego, że umożliwiają zgromadzenie obszernej bazy potencjalnych klientów bez ponoszenia dużych nakładów finansowych.
Zachęcenie internauty do zapisania się do newslettera praktycznie nic nie kosztuje właściciela strony. Natomiast adres mailowy stanowi już dużą wartość – można wykorzystać go do prezentowania swojej oferty.
Bardzo istotne jest również to, że lead generation pozwala skupić działania na określonej grupie docelowej, czyli osobach, które są wstępnie zainteresowane ofertą.