Czym jest RWD?
Responsive Web Design umożliwia tworzenie uniwersalnych formatów witryn internetowych, tak by ich wygląd i odbiór nie zostały zaburzone przy konwersji urządzenia elektronicznego, na którym są one przeglądane. Wdrażanie metody odbywa się przy pomocy odpowiedniego kodu CSS, regulującego rozdzielczość okna przeglądarki i dostosowującego odpowiedni arkusz stylu. RWD obsługiwane jest również przez JavaScript.
RWD – co to takiego?
RWD to termin określający zarówno stronę responsywną, jak i specjalną technikę projektowania witryn online. Strona, która powstała w ten sposób, dostosowuje się do parametrów ekranów znajdujących się w różnych rodzajach urządzeń – wczytuje ona konkretne wersje grafiki i innych elementów umieszczonych na witrynie. Oznacza to, że wyświetlany obraz jest dopasowany do wyświetlaczy smartfonów, tabletów oraz ma taką rozdzielczość, by odpowiednio prezentować się na monitorach komputerów i laptopów.
Strona responsywna zaprojektowana techniką RWD, czyli Responsive Web Design, może różnić się, jeśli chodzi o jej wygląd i sposób nawigacji w zależności od tego, gdzie jest wyświetlana. Ponadto dopasowuje się ona do tego, w jakiej pozycji (pionowej czy poziomej) znajduje się aktualnie dane urządzenie mobilne.
Technika RWD pozwala na tworzenie stron przyjaznych użytkownikom Internetu. Są one przejrzyste, czytelne i mają łatwą, intuicyjną nawigację bez względu na to, gdzie jest wyświetlana dana witryna – na urządzeniu mobilnym czy stacjonarnym.
RWD – jak działa?
W tworzeniu witryny responsywnej dostępnej w wersji mobilnej warto uwzględnić User Experience, aby korzystanie z niej było intuicyjne i czytelne dla osób, odwiedzających stronę. Odpowiednie tagi umożliwiają ponadto przeformułowanie ustawień domeny tak, by jej nieustanne formatowanie nie było konieczne.
Stosowane w RWD kody CSS umożliwiają odpowiednią koloryzację odnośników przy określeniu odpowiedniej szerokości okna przeglądarki. Responsywna witryna pozwala również na konwertowanie treści.
Nie wszystkie informacje widoczne na standardowym komputerze będą wyświetlać się na urządzeniach z system Android i iOS.
Zalety stron RWD
RWD to popularna technika projektowania nowoczesnych stron internetowych. Dzieje się tak, gdyż pozwala ona:
- na wygodne korzystanie z danej witryny – strona jest zoptymalizowana, jeśli chodzi o rozdzielczość wyświetlacza smartfona, tabletu, laptopa, dlatego użytkownik nie ma problemu z odczytaniem treści na stronie, oglądaniem zdjęć, grafiki, filmików, zalogowaniem się czy zrobieniem zakupów. Wpływa to korzystnie na częstotliwość odwiedzin na stronie i na długość spędzanego na niej czasu;
- stworzyć funkcjonalną stronę internetową – wersje strony na urządzenia stacjonarne i mobilne mogą różnić się między sobą. W tym drugim przypadku można, np. umieszczać na nich aktywne numery kontaktowe, które wymagają jedynie kliknięcia, aby wykonać połączenie telefoniczne;
- osiągnąć lepsze wyniki, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google – witryny RWD są uznawane przez roboty Google za atrakcyjniejsze i bardziej wartościowe, dlatego zajmują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania SERP;
- stworzyć stronę na urządzenia mobilne i stacjonarne stosunkowo niskim kosztem, gdyż nie ma potrzeby przygotowywania dwóch oddzielnych witryn;
- na wygodną obsługę witryny przez jej właściciela – strona RWD może być zarządzana przez jeden system CMS – raz wprowadzone zmiany będą widoczne zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Oprócz tego potrzebuje ona tylko jednego kodu śledzącego.
W jaki sposób można sprawdzić, czy strona jest responsywna?
Zweryfikować to, czy dana strona jest zaprojektowana techniką RWD, można:
- wykorzystując darmowy test Google;
- wybierając skrót klawiaturowy CTRL+SHIFT+J – w przypadku wyszukiwarki Chrome lub CTRL+SHIFT+M, korzystając z przeglądarki Firefox.
Strony RWD są przyjazne zarówno z punktu widzenia osób odwiedzających te witryny, jak i ich właścicieli. Są ekonomicznym, wygodnym rozwiązaniem, a dzięki temu, że są dostosowane do urządzeń mobilnych, zachęcają do częstych odwiedzin.