W rzeczywistości, w której 78% Polaków ma dostęp do Internetu i każdy chce w nim wyróżniać. Jednym z najpopularniejszych sposobów na kreację i promocję marki jest prowadzenie bloga.

Blog może być celem samym w sobie, może być naszym głównym źródłem utrzymania, pomagać w promowaniu firmy albo służyć jako narzędzie wspierające pozycjonowanie. W zależności od przyjętej strategii marketingowej zastosowanie bloga będzie różne, a co za tym idzie sposób jego prowadzenia i treść będą inne.

Jednak możemy być pewni co do jednego – dobrze prowadzony blog potrafi przełożyć się na znaczące zyski. Może pomóc zbudowanie i wzmocnienie wizerunku marki, stworzenie społeczności.  Wniosek jest jeden, z biznesowego punktu widzenia, w prawie każdej branży warto prowadzić bloga. Pytanie brzmi, w jaki sposób pisać na niego dobre teksty?

 

Jak napisać dobry tekst na bloga

 

  1. Znajdź swój własny punkt widzenia

Współcześnie w Internecie powstaje wiele treści, które traktują o tym samym. Znajdzie się wielu specjalistów od diet, książek czy wizerunku. Jeżeli chcesz, żeby Twój blog wyróżniał się na tle konkurencji, powinieneś poszukać czegoś, co odróżni Cię od innych internetowych twórców z Twojej  branży. Może to być odmienny punkt widzenia, sposób jego prezentacji czy charakterystyczna forma językowa.

  1. Określ swoją grupę docelową

Nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemów klientów jeżeli ich (klientów) nie znamy. Dlatego bardzo ważne jest określenie grup docelowych, tzw. person marketingowych, z którymi zamierzamy się komunikować. Zupełnie inaczej dobierzemy treść i formę przekazu marketingowego do 18-latków, a kompletnie inaczej do osób, które ukończyły 50 rok życia. Inaczej będziemy pisali do kobiet, inaczej do mężczyzn.

Praktycznie każdy detal – praca, płeć, wiek, zainteresowania, powinny wpływać na sposób w jaki się komunikujemy z potencjalnymi klientami. Im lepiej ich znasz, rozumiesz, tym łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na ich potrzeby. Pomoże Ci to nie tylko w stworzeniu dedykowanej treści, a także w wyborze kanałów dystrybucji.

  1. Uniwersalność tekstu

Pracując nad tekstem staraj się, żeby był on maksymalnie neutralny. Dzięki dostępowi do różnych mediów, którymi dystrybuowana będzie treść, możemy dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Neutralne treści można adaptować i na ich podstawie stworzyć post na bloga, wpis na Facebooku czy content video. Używając zróżnicowanych form przekazu, takich jak gify, zestawienia czy infografiki nie tylko nadasz charakteru swojej komunikacji, a także możesz wzmocnić swoją pozycję eksperta.

  1. Pamiętaj o SEO

Artykuły blogowe mają ogromny wpływ na SEO, dlatego należy pamiętać o wykorzystywaniu w nich słów kluczowych, dobieraniu odpowiednich nagłówków, czy wykorzystywanie grafik i infografik z dobrze dopasowanymi słowami kluczowymi, wspierającymi pozycjonowanie Twojej strony www.

Tagi <title> i <description> najlepiej tworzyć na bieżąco, podczas pisania tekstu i opublikować je równolegle, dzięki temu będą one wpływały na pozycjonowanie tekstu od samego początku. W celu optymalizacji tekstów pod kątem SEO polecamy wtyczkę Yoast SEO, która jest bardzo intuicyjna. A dzięki niej niemal każdy będzie w stanie zoptymalizować tekst pod SEO.

Oczywiście należy dobrze zrównoważyć SEO oraz jakość tekstu. Każdy kto ma trochę więcej styczności z różnymi tekstami w Internecie, zdaje sobie sprawę jak fatalnie czyta się teksty, które są przesadnie wysycone frazami kluczowymi, przez co znacząco tracą na jakości czy w ogóle przyjemności z czytania. W takim przypadku można osiągnąć efekty odwrotne do oczekiwanych.

  1. Dobierz dobry tytuł

Tytuł musi być przede wszystkim chwytliwy. Na samym początku, to właśnie on determinuje czy potencjalny klient w ogóle przeczyta tekst, który napisaliśmy, czy też go zignoruje. Oprócz tego dobrze, aby zawierał słowa kluczowe.

Dobrze sprawdzają się formy: pytania i wykorzystanie liczebników. Warto również sprecyzować temat samego wpisu. To znaczy nie odnosić się do ogólnej sytuacji, ale jakieś konkretnej. Tak jak w przykładzie poniżej:

„Jak skutecznie zgubić zbędne kilogramy chorując na Hashimoto?”

Nie tylko odnosimy się do tego jak schudnąć, ale poruszamy to w konkretnym kontekście. Dlatego z jednej strony ograniczamy ilość osób, których może zainteresować nasz artykuł, a z drugiej strony jasno określamy grupę odbiorców.

Oprócz tego dobrze sprawdzają się różnego rodzaju listy, z wymienionymi wcześniej liczebnikami:

„Poznaj 11 sposobów jak zgubić zbędne kilogramy chorując na Hashimoto”

„Oto 13 tricków, dzięki którym zapomnisz o zbędnych kilogramach”

Jeżeli czytasz ten tekst uważnie, być może zwróciło Twoją uwagę użycie takich liczb jak 11 lub 13 w tytule. Nie są to pełne okrągłe liczby, nie przez przypadek. Od pewnego czasu zauważono, że okrągłe liczby, w przypadku treści poradnikowych sprawdzają się gorzej – wyglądają jako dobrane na siłę, a więc podważają wartość merytoryczną poradnika, co obniża ilość osób chętnych do zapoznania się z treścią.

  1. Postaw na jakość

Twórz takie teksty, które sam chciałbyś przeczytać i z których sam mógłbyś się czegoś nauczyć. Współcześnie zmieniło się wiele w algorytmach Google i ich najważniejszym zadaniem jest serwowanie takich wyników użytkownikom, które są w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby. Wniosek jest prosty. Publikowane treści muszą mieć dużą wartość merytoryczną i powinny zaspokajać ciekawość potencjalnych klientów.

Publikowany tekst powinien mieć jasny podział na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Dobrą praktyką jest podział rozwinięcia śródtytułami. Ułatwią one odbiór treści i pozwolą skupić się użytkownikowi na tych informacjach, które są dla niego najważniejsze. Używając akapitów zwiększysz ilość światła pomiędzy tekstem, będzie bardziej czytelny.

Rzecz jasna to treść sprawi, że czytelnik będzie do Ciebie wracał, jednak dobrze dobrana grafika, zachęci do czytania i przełoży się na komfort użytkownika.

  1. Eksperymentuj z formą

Publikując na blogu powinieneś pamiętać, że istnieje wiele form artykułów, które możesz tworzyć. Eksperymentuj i szukaj takiej formy przekazu treści, która będzie Ci najbardziej odpowiadała. Wywiad, felieton, Q&A czy case study – każda z tych form pozwoli Ci na pokazanie tego samego tematu w zupełnie inny sposób. Jeżeli nie tylko opiszesz dany produkt, a także pokażesz jego zastosowanie, zwiększysz szansę na jego zakup.

 

Przedstawiliśmy elementy, które naszym zdaniem ułatwiają pracę nad tekstami blogowymi, jednak powinniśmy Cię ostrzec. Praca nad tekstami jest długa i żmudna i na początku najprawdopodobniej Ci nie wyjdzie. Możemy zdradzić, że zanim byliśmy na tyle zadowoleni z tego tekstu, żeby go opublikować – poprawialiśmy go kilka razy 😉 Jeżeli chciałbyś otrzymać wsparcie w tworzeniu treści lub jej dystrybucji skontaktuj się z nami kontakt@fabrykamarketingu.pl. Postaramy się pomóc.